EnergetykaGaz.

De Jong: Projektem Nord Stream 2 powinien zająć się Trybunał

Rury Nord Stream. fot. Gazprom

Rury Nord Stream. fot. Gazprom

Sijbren de Jong, analityk rynków energii przy Haskim Centrum Studiów Strategicznych, stwierdził w niedawnym wywiadzie dla słowackiego Euractiv, że decyzje w sprawie Nord Stream 2 powinny być podejmowane przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

Jak twierdzi, dzisiejsza dyskusja prawna w kwestii Nord Stream 2 bazuje na analizie podjętej przez Służbę Prawną Komisji Europejskiej, która stwierdza, że regulacje wewnętrznego rynku nie powinny obejmować morskiej części gazociągu.

Takie podejście jest jednak niekonsekwentne biorąc pod uwagę wcześniejsze decyzje odnośnie gazociągów Jamał oraz South Stream, w których obydwa korytarze zostały uznane za eksportowe magistrale wchodzące na terytorium Unii. Właśnie dlatego kwestię sporną powinien zażegnać Trybunał.

De Jong odniósł się także do argumentów ekonomicznych skłaniających odbiorców gazu do kontraktów z Gazpromem. Twierdzi, że decyzja o dywersyfikacji powinna leżeć w gestii zainteresowanych państw. Mimo, że gaz LNG jest obecnie umiarkowanie tani, prawdopodobnie zawsze będzie droższy od gazu transportowanego rurociągami.

Europa jest jednak wciąż najważniejszym rynkiem Rosjan, ponieważ wejście na rynek chiński nie postępuje tak szybko jak przewidywano. Zdaniem analityka, budowa nowych korytarzy transportowych kosztem starszych oraz polityka sprzedaży dużych ilości gazu po niższych cenach, jest skalkulowaną strategią Gazpromu dążącą do zmonopolizowania rynku i zapewnienia stabilnego źródła dochodu na dekady.

To z kolei może okazać się złudne dla państw UE znając wcześniejsze praktyki Gazpromu stosowania niesprawiedliwych cen gazu w handlu z państwami bałtyckimi, Polską oraz Bułgarią.

EurActiv/Gordon Wasilewski


Powiązane artykuły

Tesla Megapack w Australii. Fot. Tesla

Tesla zbuduje za 560 mln dolarów magazyn energii w Chinach 

Amerykańska grupa Tesla, znana z produkcji pojazdów elektrycznych, która produkuje również baterie i panele słoneczne, ogłosiła podpisanie kontraktu w Chinach...

Shell Polska odbudował wyniki po trudnym 2023 roku

W 2024 roku Shell Polska po zawirowaniach na detalicznym rynku paliw rok wcześniej wyszedł na plus. Skonsolidowany zysk netto wyniósł...
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...

Udostępnij:

Facebook X X X